Во Чешка започна вториот круг од претседателските избори

50

Речиси 15.000 избирачки места беа отворени ширум Чешка денеска во 14 часот, каде 8,25 милиони регистрирани гласачи ќе одлучат дали на чело на Чешка ќе биде прозападниот пензиониран генерал, поранешен шеф на Воениот комитет на НАТО, Петр Павел или популистички, иако во никој случај не проруски, поранешен премиер, петти најбогат човек во Чешка, лидерот на опозицијата, Андреј Бабиш.

По првите тројца претседатели на Чешка, Вацлав Хавел, Вацлав Клаус и Милош Земан, Чесите за прв пат не избраа влијателна личност од времето на кадифената револуција и транзицијата на Чешка, туку Павел и Бабис, кои и двајцата ја започнаа својата кариера како млади комунисти и на некој начин се вклучија во комунистичките служби.

Павел ја запознал кадифената револуција на курс за комунистичко воено разузнавање, а Бабиш, кој со години неуспешно се обидува да го расчисти своето име на суд во неговата родна Словачка, е познат како агент на озлогласената комунистичка тајна полиција StB под прекарот Буреш. од времето кога работел во надворешната трговија и бил застапник во Мароко.

„Да бидам јасен. Овие избори се судир на два света. Во оваа наша се вреднува храброста, честа и достоинството. И има уште еден свет полн со лаги, страв и хаос во кој целта е само сопствената корист“, вели генералот Павел во предизборното видео.

Тајкун од земјоделската и хемиската индустрија, сопственик на концернот Агроферт и двајца, додека не ги купи, највлијателните чешки дневни весници Младе фронте Днес и Лидови новина, Бабиш (61) се обиде да се претстави како претседател кој ќе ги принуди Владата, иако нема овластувања или лостови на моќ, да ги реши нивните горливи проблеми, како што се инфлацијата и скапата енергија.

„Бабиш им помага на луѓето. Гласајте за Бабиш“ се пораките од предизборните билборди низ Чешка.

На друг билборд тој се претставува како миротворец и дипломат кој секако не би ја вовлекол Чешка во војната во Украина, додека, како што тврди генералот Павел, како војник, тој би ја вовлекол.

Бабиш им ветил на Чесите дека ќе ја намали помошта за Украина на тој начин што тоа воопшто нема да влијае на удобноста на Чесите, а исто така и дека како миротворец, бидејќи кога бил премиер се сретнал со многу светски лидери, лесно и брзо да организираат мировен самит во Храдчани во Прага, со што би завршила војната во Украина.

Бабиш е поддржан од претседателот во заминување Милош Земан, иако тој ги означи и двајцата кандидати ниту рај, ниту пекол, туку и двајцата чистилиште.

Земан му замери на Бабиш за изјавата која предизвика меѓународен дипломатски скандал, што Бабиш набрзо се исправи, дека како претседател нема да и помогне на Полска и на балтичките земји или на сојузниците на НАТО доколку бидат нападнати, иако Чешка е обврзана и со член 5. од договорот за колективна одбрана на НАТО.

И Павел и Бабиш денеска на последната дебата пред изборите на јавното чешко радио порачаа дека нема да се однесуваат како поранешниот американски претседател Доналд Трамп и дека ќе признаат доколку бидат поразени.

Јавно би изјавил дека Петр Павел е мојот претседател и би ги повикал сите да го почитуваат“, рече Бабиш.

Во првиот круг пред 14 дена беше забележан голем одѕив на гласачите, над 68 отсто, а во вториот, барем според анкетите, нема да биде помал.

Избирачките места се затвораат во сабота во 14 часот, а кој стана нов претседател на Чешка ќе се знае подоцна попладне.

Според сите предизборни анкети и модели, генералот Павел е фаворит со поддршка од 53 до 58 отсто од гласачите.