Во Македонија активни околу седум илјади заразени со ковид-19, половина во Скопје

34

Според епидемиологија на заразни заболувања  ИЈЗ РСМ, ковид состојба  заклучно со 16.10.2021 изнесува: новозаразени -329,  тестирани: 3.045, oздравени: 200 и  починати: 18
Вкупно дијагностицирани: 197.091
Вкупно оздравени: 183.227
Вкупно починати: 6.940
Активни случаи: 6.924

Денеска се регистрирани 329 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19 изнесува 197.091
Оздравени се 200 пациенти – во изминативе 24 часа пријавени се 13 починати лица.
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 178, Велес – 27, Куманово – 20, Прилеп – 16, Штип – 13, Струмица – 10, Охрид – 9, Tетово, Пробиштип и Кочани – по 8, Битола – 7, Кочани и Гевгелија – по 5, Свети Николе – 3, Струга, Ресен, Крива Паланка и Демир Хисар – по 2, Кавадарци, Виница, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Регистрирани сe 200 оздравени пациенти од: Скопје – 103,Куманово – 15, Битола – 12, Штип – 11, Велес и Прилеп – по 9, Крива Паланка – 7, Кичево – 6, Кочани и Свети Николе – по 5, Кавадарци – 4, Берово – 3, Радовиш, Кратово и Богданци – по 2, Пробиштип, Гевгелија, Ресен, Гостивар и Крушево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13починати лица: 6 починати лица од Скопје (91г, 88г, 79г, 78г,69г и 68г), 3 починати лица од Велес (86г, 72г и 57г) ипо едно починато лице од Прилеп (57г), Тетово (64г),Крива Паланка (78г) и Куманово (74г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 20.09.2021 до 02.10.2021 година. Регистрирани се двајца починати лица од Скопје, и по едно починато лице од Тетово,Гостивар и Демир Хисар, на возраст од 49 до 86години. Од пријавените лица 2 се починати во болнички услови, а 3 во домашни услови.

Направени се 3.045 тестови преку: ИЈЗ-203, ЦЈЗ Скопје-38, ЦЈЗ Битола-72, ЦЈЗ Прилеп-58, ЦЈЗ Тетово–25, ЦЈЗ Куманово-38, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-1,лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–303, Жан Митрев (Филип Втори)-47,Авицена-110, Биотек-134, Систина-45, лабораторија Лаор-258, Синлаб-7, Ремедика-0, Плодност–43, Генеа-3,Никоб лаб-238, ВФВ Медикал-27, Ели Медика-35, Ројал Медика –22, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ(рапид тест) – вкупно 1.335.

Досега во земјата се направени вкупно 1.342.870 тестирањана Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 197.091бројката на оздравени пациенти е 183.227, на починати е 6.940, а бројот на активни случаи изнесува 6.924.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 86107 -3480
Куманово 11870 -568
Тетово 10912 -175
Прилеп 9233 -217
Гостивар 7989 -65
Битола 7247- 192
Велес 6543- 333
Кавадарци 6094 -168
Охрид 6082 -227
Штип 5947- 213
Струмица 5848 -197
Кичево 4046- 138
Струга 3816 -63
Кочани 3402 -134
Гевгелија 2487 -75
Неготино 2335- 21
Свети Николе 1958- 89
Радовиш 1562 -60
Ресен 1552 -43
Крива Паланка 1523 -113
Дебар 1451 -18
Берово 1218 -12
Делчево 1132- 45
Виница 1063 -37
Пробиштип 963 -48
Валандово 836- 18
Кратово 619- 50
Богданци 570 -19
Крушево 538 -12
Македонски Брод 476 -9
Демир Хисар 466 -34
Демир Капија 410- 1
Македонска Каменица 338- 46
Пехчево 316- 1
Дојран 142- 3