Во Грција измерени рекордни 46,3 степени Целзиусови

62

Грчкиот град Макракоми во регионот Фтиотида забележа највисока температура во историјата на земјата.

Метеоролошката станица на Националната опсерваторија во Атина (НОА) регистрираше 46,3 степени Целзиусови, пишува Грик репортер.

Оваа температура, освен во Грција, е највисока во Европа измерена вчера.