Вистинско време за јакнење на имунитетот:Моќен напиток за чистење на организмот

68

Ова е идеален лек за зајакнување на имунитетот, но и за чистење на целото тело. Оние кои го консумираат брзо ќе забележат дека имаат многу повеќе енергија и дека целото тело им работи подобро.

Суровиот лук помага во намалување на крвниот притисок и холестеролот и спречува срцеви заболувања и срцев удар. Исто така ги ублажува симптомите на треска, дијареа, настинка, грип, габични инфекции, дијабетес, зголемена простата и остеоартритис. Покрај сето тоа, со помош на лукот го зајакнувате и вашиот имунитет. Поради сите овие придобивки, лукот се смета за многу моќна состојка од природата.

Лукот најдобро се консумира сиров, доколку го јадете за здравствени проблеми. Изгмечете го, оставете го да отстои 15 минути и потоа изедете го. Важно е да се згмечи бидејќи само така може да се активира реакцијата која ја зголемува содржината на алицин во него. Исто така се препорачува да консумирате суров лук на празен стомак, бидејќи на тој начин сите корисни состојки полесно ќе се апсорбираат од телото. Меѓутоа, во комбинација со мед, лукот се смета за уште помоќна комбинација.

Потребни состојки:

1 главица лук
300 грама мед

Подготовка:
Ставете сечкан лук во тегла со мед. Добро измешајте и чувајте на суво и темно место. Земете по една кафена лажичка од оваа смеса секое утро во текот на 7 дена. Потоа направете пауза и продолжете по потреба.