Винисиус прогласен за најдобар фудбалер на Реал (M)

68
epa10131196 Real Madrid's striker Vinicius Junior celebrates after scoring the 1-3 goal during the Spanish LaLiga soccer match between Celta Vigo and Real Madrid held at Balaidos Stadium, in Vigo, northern Spain, 20 August 2022. EPA-EFE/Lavandeira

Винисиус Жуниор е прогласен за најдобар играч Реал Мадрид за сезоната 2022/23 во изборот на навивачите на „кралскиот клуб“.

  • Многу сум задоволен од таквата поддршка од навивачите. Сакам да продолжам да напредувам и да се развивам со цел секогаш да ја демонстрирам најдобрата верзија од себе. Се надевам дека и следната сезона ќе продолжам во истиот дух и ќе можам да му помогнам на тимот, изјави крилниот напаѓач на Мадрид.

Бразилецот сезоната ја заврши со 23 гола и 18 асистенции на 55 натпревари.