ВИДЕО: РБ Лајпциг си закажа пресметка со ПСЖ

92
Soccer Football - Champions League - Quarter Final - RB Leipzig v Atletico Madrid - Estadio Jose Alvalade, Lisbon, Portugal - August 13, 2020 RB Leipzig's Tyler Adams and teammates celebrate as Atletico Madrid's Joao Felix looks dejected after the match, as play resumes behind closed doors following the outbreak of the coronavirus disease (COVID-19) Lluis Gene/Pool via REUTERS

Иако постои само 11 години, германскиот бундеслигаш РБ Лајпциг, сосема заслужено обезбеди пласман во полуфиналната рунда од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони. Иако ја добија аутсајдерската улога пред да започне завршниот турнир во Лисабон, фудбалерите на РБ Лајпциг беа далеку подобар противник во сите 90 минути и сосема заслужено со 2:1 ја добија 1/4 финалната пресметка против шпанскиот гигант Атлетико (М). Бундеслигашот дојде во водство со погодокот на шпанскиот интернационалец Дани Олмо, а на 1:1 израмни најскапата аквизиција во историјата на Атлетико (М), Јоао Феликс, кој успешно го изведе ударот од белата точка. Погодокот вреден полуфинале беше дело на репрезентативецот на САД, Тајлер Адамс.