(ВИДЕО) Премиерот на Австралија доби јајце по глава, уапсена една жена

86

Една жена е уапсена откако фрлила јајце врз австралискиот премиер Скот Морисон за време на настан во рамки на кампањата за изборите, кои ќе се одржат на 18 мај, соопшти полицијата на сојузната држава Нов Јужен Велс.

Како што пренесуваат австралиските медиуми, обезбедувањето брзо ја совлада и тргна 25-годишната жена.

Според полицијата, никој не е повреден во инцидентот.

Морисон на Твитер напиша дека жената која го удри со јајце е „кукавичка активистка“.

Тој го пофали своето обезбедување кое реагираше брзо и изрази загриженост за состојбата на една постара жена која паднала за време на метежот.

Инцидентот се случи во Олбери, кој се наоѓа на околу 330 километри југоисточно од Канбера.