Хрватската ракометна репрезентација имаше разочарувачки настап на неодамна завршеното Европско првенство во Германија, бидејќи по почетната и историска победа над Шпанија, целосно потфрли, па на крајот селекторот Горан Перковац доби отказ. Затоа се вклучи алармот, се бара решение и се чини дека веќе се знае кој сигурно нема да биде селектор.

Во текот на турнирот, Веселин Вујовиќ доби порака дека „никогаш нема да биде селектор на Хрватска“, што го збесна новинарот на „Јутарњи лист“. Тој застана во одбрана на легендарниот југословенски ракометар: „Доста е хистерија и омраза, што и да му се прави на Вујовиќ – е неприфатливо! Зошто селекторот на Хрватска да не биде странец?!“, пишува во насловот, со објаснување дека нема причина однапред да се отпише.

Во текстот се наведува дека се потребни „одговори и решенија“, а ниту малку „хистерија, плукање и осуда“, поради кои губи хрватскиот ракомет, кој три децении е на високо ниво.

– Пораката наиде на остра критика, дека одговорот може да биде подеднакво жесток, па дури и пожесток од претходниот, и затоа е крајно време да се прекине оваа практика, бидејќи нема да нè одведе никаде. Доколку биде избран, никој нема да може да влијае на неговите одлуки. Затоа што има свое мислење, многу луѓе не го сакаат. Почнаа повиците дека сè е наместено, дека не треба да биде селектор на Хрватска, а тој не го заслужува тоа. Веселин Вујовиќ беше во Хрватска, постигна два од најголемите успеха на хрватскиот клупски ракомет во последниве десет години, до кои не се ни приближи ниту еден тренер. Веселин Вујовиќ бил изборот на луѓето што го следат ракометот поради нешто што направил. Веселин Вујовиќ е посебен лик, таков беше и како игра. Но, тој е човек за кого нема тајни во ракометот и кој мора да се почитува. Вујо беше прв најдобар светски ракометар во изборот на ИХФ. Знаеме што ни значи тоа кога ќе го слушнеме, на пример, за Балиќ – наведува авторот на текстот.

Авторот на текстот додава дека „не треба да биде слика на една поинаква и подобра Хрватска“ и дека не треба однапред да се отпишува опцијата новиот селектор да биде странец, бидејќи на нивната сцена нема најдобри решенија. Тој потсетува дека Германија ја води Исланѓанец, дека Норвежанец е на клупата на Шведска итн.

– Ќе најдеме тренер, ќе го најдеме ако треба, но итно треба да го смениме начинот на размислување. Вујовиќ не е наш проблем, никогаш и не бил. Привилегија е да имаме успешни луѓе околу нас – се нагласува во текстот на „Јутарњи лист“.