Макс Верстапен со Ред Бул Хонда ја сопре доминацијата на Мерцедес од 10 последователни победи во Формула 1, откако победи на Гран При на Австрија по неверојатно возење.

Тоа беше едно од најневеројатните презентации во историјата, бидејќи Холанѓанецот започна лошо и се спушти до седмото место на стартот, но потоа си проби пат напред, а непосредно пред крајот го претекне и лидерот во поголемиот дел од трката – Шарл Леклер (Ферари).

Валтери Ботас остана на третото место во разочарувачкиот викенд за Мерцедес, откако Луис Хамилтон беше само петти.

Меѓу се нареди Себастијан Фетел, кој, ако има уште еден круг, сигурно ќе завршеше на подиумот.