Валентино претстави дуксер кој повикува на вакцинација

22

Луксузната модна куќа Валентино претстави специјален дизајн на дуксер со кој сакаат да повикаат на вакцинација, и кој го содржи нивното лого – буквата „V“ и натписот „вакцинирани“, објавија италијанските медиуми.

Потребно е да се издвојат 690 долари за ова парче облека, а средствата од продажбата ќе бидат донирани за УНИЦЕФ.

Црниот дуксер, со натпис „вакциниран“ на градите, кој е напишан со црвена боја, прво го создала мала компанија Клони од Лос Анџелес.

Кога дизајнерот на Валентино, Пјерпаоло Пиколи, дозна за иницијативата, одлучи да ги купи сите први пет дуксери што се достапни и да ги подари на пријателите.

Откако објави фотографија на која носи копија од овој дуксер, наскоро почнаа да се појавуваат бројни барања од многу луѓе од светот на модата.

На крајот, Лејди Гага објави и видео во кое носи дуксер, иако целта на видеото беше да го промовира парфемот на Валентино, пејачката ја искористи можноста да покани на вакцинација.

Дуксерот ќе биде достапен на веб -страницата на Валнтино, а сите приходи ќе бидат наменети за финансирање на работата на УНИЦЕФ за програмата Ковакс на Светската здравствена организација, чија цел е да достави вакцини во земји каде што с yet уште не се широко достапни.

„Вакцинацијата стана најефективниот начин за борба против оваа глобална пандемија, како и симбол на почит кон другите и општествена одговорност“, рече Пичоли.