Британката Џули Фелтон е ретка жена – жена три ипол. Големината на нејзините стапала ја одредува според британските стандарди за машки обувки, а одговара на големина од 15,5 во САД и 49,5 во Европа. Минатомесечната потрага по свадбени чевли конечно му ја даде вистинската мера на нејзиниот живот – таа влезе во Гинисовата книга на рекорди како жената со најголеми стапала на светот, а тоа конечно ја ослободи од една од најголемите маки, барањето чевли за најважниот момент од животот, СВАДБЕНИ ЧЕВЛИ.

За 49-годишната жена од Елесмер, Шропшир (Велика Британија), која се омажи во Енфилд, Ливерпул, на 20 април, која носела чифт чевли специјално изработени за нејзините исклучителни карактеристики – а тоа се најголемите женски стапала во светот. Должината на нејзиното десно стапало изнесува 32,9 cm (1 ft 0.95 in), додека левото е 32,73 cm (1 ft 0.88 in). „Наоѓањето чевли е прилично невозможно, [особено] женски чевли освен ако не сакате да ви ги изработат по нарачка, па обично носам машки. „[За мојата свадба] бев прилично среќна што успеав да купам еден чифт патики и ги искомбинирав, ама мојот свршеник, Стив, рече „нема шанси да зачекориш кон олтарот во чифт секојдневни обувки”.


Тој се обратил до локалниот печат, што го довело до една компанија наречена Виножито клуб за чевли од Девон чевли да обрати и го направат на Џули „најубавиот пар на чевли што некогаш сум го имала.”
Џули, која е висока 195 сантиметри отсекогаш била поголеми стапала од оние на другите луѓе.
„Од малечка, мајка ми ми кажуваше дека моите први чевли биле број 27″, се сеќава таа. Просекот за таа возраст големина 22.
„Кога се запишав во средно училиште, тие беа 40. Дојдов до мојата евентуална величествена големина на околу 16-17 години.”
„Се разбира, поради ова купувањето чевли секогаш беше повеќе мака отколку уживање, што е вообичаено за девојка на таа возраст, вели таа.

„Кога се подготвуваат за излегување, повеќето девојки ги избираат чевлите за да се согласуваат со облеката. Јас имам ограничен избор, па затоа ја избирам облеката за да согласува со чевлите”

„Понекогаш ќе прашавме дали имаат од некој модел со големина 15. Потоа имате падната вилица, потоа погледот шета нагоре и надолу, а потоа погледнување надолу повторно. Повремено ќе одеа одзади, ќе извадеа некоја правлива кутија со чифт од чевли со кои не би се виделе во јавноста, се сеќава нејзината мајка.

Но, не се само чевлите тие кои не се вклопуваат.
Нозете на Џули се исто така порамни од нормалните и имаат ортотични влошки за да го зголемат лакот во нејзината нога. Но, тие и тие се прават по мерка.
Сју Хаскеј, локален ортопед, беше замолена да земе мерки од стапалата на Џули и мерките и официјално беа снимени.


„Гледам многу различни нозе, во сите форми и големини, но морам да кажам дека стапалата на Џули се најголемите што ги имам видено во мојата кариера”, рече таа.
Просечната големина на стапалата (во Велика Британија) беше пет-шест (САД седум-осум, Европа 38-39), сега тоа е седум-осум (САД девет-10, Европа 40-41).
Десната нога на Џули е украсена со тетоважа која се состои од маргаритка (нејзиниот омилен цвет) и тиркизна боја (нејзината омилена боја).
„Сфатив дека затоа што моите нозе се големи, може и да се обидам и да ги направам поубави, да им дадам на луѓето нешто да гледаат. Веројатно е најболното нешто што некогаш сум го сторила“.
Сега, Џули има титула од Гинисовата книга на рекорди за најголемите женски стапала, за која вели дека ја доживеала како вистинско изненадување.


Отсекогаш се прашував дали постојат луѓе таму некаде во светот со поголеми стапала од моите

Задоволна сум, можеби порадо би била рекордер во други работи за да имам убави чевли, но среќна сум со титулата.

„Се надевам дека тоа ги тера луѓето да сфатат” да, таа има големи нозе “, но јас сум прилично нормална личност под сето тоа. Се надевам дека ова ќе ги охрабри повеќе другите луѓе со специфични карактеристики да имаат поголема самодоверба дека е ВО РЕД да се биде малку поинаков. , тоа не е навистина нормална, вели Џули.

Таа се надева дека нејзиниот случај ќе им обрне внимание на производителите на чевли кои просечните големини стануваат се поголеми, па би било навистина убаво еден ден да влеземе во продавница за чевли и да одбереме еден чифт од полицата и да ги пробаме. Тоа не ми се случило од дете. “