Борусија Д. осетно ослабена против Херта

19
Fussball 0:1 Tor, Jubel, v.l. Torschuetze Raphael Guerreiro, Achraf Hakimi, Thorgan Hazard, Erling Haaland, Mahmoud Dahoud Dortmund Wolfsburg, 23.05.2020, Fussball Bundesliga, VfL Wolfsburg - Borussia Dortmund Wolfsburg Nur für journalistische Zwecke. Only for editorial use. DFL DFB REGULATIONS PROHIBIT ANY USE OF PHOTOGRAPHS as IMAGE SEQUENCES and or QUASI-VIDEO *** Football 0 1 goal, cheers, v l scorers Raphael Guerreiro, Achraf Hakimi, Thorgan Hazard, Erling Haaland, Mahmoud Dahoud Dortmund Wolfsburg, 23 05 2020, Bundesliga football, VfL Wolfsburg Borussia Dortmund Wolfsburg Poolfoto Groothuis/Witters/Pool/Witters ,EDITORIAL USE ONLY

Напаѓачот на Борусија од Дортмунд, Ерлинг Халанд може да го пропушти натпреварот од 30. коло од Бундеслигата против Херта поради повреда на коленото, јавуваат германските медиуми. Претходно, Норвежанецот не беше во комбинација и за натпреварот против Падерборн (6:1).

Фудбалерот го пропушти последниот тимски тренинг. Тој веројатно има истегнување на внатрешниот латерален лигамент на коленото. Натпреварот Борусија – Херта е закажан за 6 јуни. Деветнаесет годишниот напаѓач оваа сезона има 14 настапи за Борусија на кои постигна 13 гола и запиша три асистенции.