Блинкен со благодарност до Чавошоглу за поддршката на Турција кон Украина

56

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска разговараше со турскиот министер за надворешни работи, Мевљут Чавушоглу, при што ја истакна осудата за однапред планираната, неиспровоцирана и незаконска инвазија врз Украина и се заблагодари за поддршката на Турција кон Киев.

Во денешното соопштение од Стејт департментот се наведува дека Блинкен изразил задоволство од покажаната солидарност на партнерите и сојузниците во соочување со кризата.

– Блинкен го изрази своето задоволство од континуираната имплементација на Коневенцијата од Монтре од страна на Турција и коментарите на министерот Чавушоглу околу ова прашање, изјави портпаролот Нед Прајс.

Конвенцијата од Монтре го регулира преминот на бродовите низ теснеците Босфор и Дарданели. Според документот, Анкара има право да забранува транзит на воени бродови за време на војна и кога е соочена со воени закани.

Секретарот се заблагодари на Турција за цврстата поддршка во одбраната на Украина и нејзиниот суверенитет и територијален интегритет, се вели во соопштението.