Бил Козби повторно обвинет за сексуална злоупотреба, негира убеден дека ќе биде ослободен од обвинение

29

Бил Козби се соочува со нова тужба од пет жени, од кои повеќето биле дел од „Шоуто на Козби“, кои тврдат дека тој сексуално ги нападнал. Козби ги негира обвиненијата и вели дека судот ќе го ослободи од обвинение.

Според тужбата, видена од TMZ, жените тврдат дека Козби се преправал дека е нивен ментор додека се обидувале да се пробијат во шоубизот во 80-тите и 90-тите, но наместо тоа се претворил во предатор.

Обвинитеките Лили Бернард, Еден Тирл, Џевел Гитенс, Џенифер Томпсон и Синдра Лад велат дека Козби можел да ги искористи бидејќи биле млади и ранливи.

Лили гостуваше како г-ѓа Минфилд во епизодата од „Шоуто на Козби“ од 1992 година и во тужбата вели дека Козби ја дрогирал и ја нападнал неколку пати – вклучително и еднаш кога се разбудила за време на силувањето за да го најде како се обидува да ја задуши со перница. Според тужбата, таа се заканувала дека ќе оди во полиција, а Козби ја фрлил по скалите и ја избркал, предупредувајќи дека ќе ја уништи. Таа вели дека не ги пријавила наводните злосторства бидејќи се плашела за својот живот.

Низ годините, десетици жени го обвинија Козби за силување, но тој негираше се. Во 2018 година, тој беше осуден на 10 години затвор во Пенсилванија, но беше ослободен минатата година, откако обвинителите го прекршија договорот за имунитет што му бил даден на Козби од претходниот окружен обвинител.

На почетокот на оваа година, поротата во Калифорнија го прогласи за виновен во граѓански случај за сексуален напад на тинејџерка во 1975 година.