Бернардо остана пуста желба

96
epa10099007 Manchester City's Bernardo Silva reacts during the FA Community Shield soccer match between Liverpool FC and Manchester City in Leicester, Britain, 30 July 2022. EPA-EFE/Andrew Yates EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications

Во самиот финиш од зимскиот преоден рок, раководните лица на каталонскиот гигант Барселона се обиделе да ги осигурат услугите на португалскиот интернационалец од редовите на актуелниот шампион на Англија, тимот на Манчестер Сити, Бернардо Силва, но таквиот нивни обид не вродил со плод. Понудата за позајмување до крајот на сезоната, а потоа откуп на договорот, експресно била одбиена од челниците на Манчестер Сити.