Без статус се може, без саканиот не: Јапонската принцеза се откажа од царскиот статус за љубовта

295

Јапонската принцеза Мако се омажи за своето момче Кеи Комуро, кој не е припадник на благородништвото, и со тоа формално се откажа од својот царски статус, пренесува Алџезира.

Двојката со години е мета на критики и под лупата на медиумите.

Тие планираат да се преселат во САД, каде што Комуро работи како адвокат.