Бројот на настраданите во лизгањето на земјиштето на италијанскиот остров Искија порасна на седум, меѓу нив и деца

306

Најмалку седум лица, меѓу кои едно тринеделно бебе, брат (5) и сестра (11), загинаа на јужниот италијански остров Искија, откако лизгање на земјиштето предизвикано од силен дожд го опустоши градот Казамихола, префектот на Неапол. соопшти денеска канцеларијата.

„Бројот на жрвтите во свлечиштето во местото Казамичола се зголеми на седум, а се трага по уште пет лица“, изјави во неделата вечерта префектот на Неапол, Клаудио Паломба.

Околу 10 лица се уште се водат како исчезнати, изјави претходно денеска совршениот од Неапол, Клаудио Паломба, пренесе Ројтерс.

Покрај загинатите и исчезнатите, повредени се четири лица, а повеќе од 160 се раселени.

Италијанската влада прогласи вонредна состојба на островот Искија на вонредна седница одржана денеска и издвои два милиони евра за спасувачките служби и обновувањето на јавните услуги, пренесе АП.

„Владата ја изразува својата блискост со граѓаните, градоначалниците и градовите на островот Искија и им се заблагодарува на спасувачите кои трагаат по жртвите“, се вели во изјавата на италијанскиот премиер Ѓорѓе Мелони.

Многу силен дожд предизвика огромно лизгање на земјиштето со наслаги од кал и свлечишта во саботата пред зори, кое се спушти по падината на котата кон пристаништето Казамичола, уривајќи се пред него и носејќи цели згради и возила во морето.