Бајден го прославува својот 81 роденден:Издвои време за традиционалното помилување две среќни мисирки за Денот на благодарноста

105

Претседателот Џо Бајден во понеделникот помина дел од својот 81-ви роденден спроведувајќи ја годишната традиција на Белата куќа: помилува две среќни мисирки, пренесе Ен-Би-си њуз.

Избраните птици, наречени Либерти и Бел, и двете потекнуваат од Вилмар, Минесота, објави во неделата Националната турска федерација.

„Иако Либерти и Бел се од Минесота, тие се именувани по познатото Ѕвоно на слободата во Филаделфија“, се пошегува Бајден на церемонијата на помилување во понеделникот наутро, додавајќи: „Овие птици на нов начин го ценат зборот „Нека ѕвони слободата“. ”

Либерти и Бел ги сакаат јаболките ханикрисп, хокејот на мраз и градот на познатиот трговски центар Блумингтон на Америка, рече Бајден.

Претседателот, исто така, истакна дека церемонијата во понеделникот се одржала на неговиот роденден, споделувајќи дека претходно се сретнал со претседателот на Националната турска федерација, Стив Ликен, и неговото семејство, кои му пееле на претседателот „Среќен ви роденден“.

„Како што многумина од вас знаат, тешко е да наполниш 60 години“, се пошегува Бајден. Тој понатаму кимна со главата на неговата возраст – точка на критика од републиканците, па дури и некои демократи – додавајќи: „Ова е 76-годишнина од овој настан. Сакам да знаете дека не бев таму и дека бев премногу млад за да го измислам тоа. “