Бајден:Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

165
Претседателот на САД Џозеф Бајден изјави денес дека Америка никогаш нема да ги признаеруските обиди да присови делови од украинската територија, во време кога Русија се подготвува да припои делови од Украина, пренесува Ројтерс.

Бајден ги осуди референдумите кои ги изведува проруските сили на истокот од Украина и ги нарече „апсолутна лага“.

Резултатите се фабрикувани во Москца“, рече Бајден по разговорот со лидерите на пацифистичките острови.