Екипата на Барселона го претстави четврото засилување за наредната сезона. Се работи за младиот кружен напаѓач Луис Фраде кој доаѓа од редовите на Спортинг Лисабон.

Пред две години на ЕП со младинската репрезентација на Португалија оствари историски успех и го освои четвртото место. Зад себе има и искуство во настапи во Лигата на шампионите и важи за еден од најталентирани португалски ракометари.

Барса прави помлад тим во однос на минатите неколку сезони. Наредната сезона одново ќе биде фаворит во домашните натпреварување и во ЛШ.

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер повторон се најде на мета на критики од луѓе во севтот на тенисот заради незаинтересираност за колегите.