Шпанскиот гигант Барселона го реши прашањето околу тренерското место, барем за наредните две сезони. Актуелниот стратег Антонио Ортега реши да ја продолжи соработката со каталонскиот тим до 2026 година. Тој го презема кормилото на Барса, по заминувањето на Чави Пасквал и ја одработува втората сезона, а сега потпиша нов договор на две сезони.

Минатата сезона Барса го заврши настапот во полуфиналето на Ф4 турнирот, а сезонава има послаб тим на хартија и ќе биде тешко да стигне до титулата во конкуренција на Веспрем, Магдебург, ПСЖ, Келце, Кил…