Ахмети од Бутел: Поддржете ја Зелената агенда, тоа значи подобар живот

95

Демократската унија за интеграција (ДУИ) вечерва ја продолжи предизборната кампања во општина Бутел, со што ја претстави листата на кандидати за советници во оваа општина.

Пред присутните се обратија претседателот на ДУИ, Али Ахмети, потпретседателот Изет Меџити, првиот вицепремиер Артан Груби и носителот на листата кандидати за советници, Алајдин Сали.

Носителот на листата на кандидати во општина Бутел од редовите на ДУИ, Сали нагласи дека ќе работат сериозно за да донесат што повеќе инвестиции и вработувања во текот на новиот мандат.

– Како носител на листа во општина Бутел, ќе бидам посветен на развој на општината во сите области, почнувајќи од инфраструктура, културата и спортот. Мојата посветеност не е привилегија, туку одговорност, бидејќи она што го ветуваме во рок од четири години ќе го постигнеме. На нашата општина и се потребни капитални инвестиции, така што јас и моите соработници ќе работиме сериозно за да ги донесеме овие инвестиции што ќе овозможат нови вработувања. Многу важно прашање за нашата општина е образованието и здравството. По мојот избор за советник во општина Бутел, ќе вложиме напори да создадеме добри услови во образованието, во изградба на училишта и спортски сали, рече Сали.

Првиот вицепремиер Груби пред присутните рече дека треба да се спроведе достоинствена кампања, како и мотото и духот на ДУИ, бидејќи Зелената агенда е за подобар живот за граѓаните.

– Задоволство е да ве видам повторно и да ја направиме оваа кампања заедно со Зелената агенда, во секоја населба во секој град каде што одиме, се зборува за оваа агенда. Денес дојдов овде со целата Влада по наредба на претседателот. Парламентарните избори ги добива владиниот кабинет, додека локалните ги добиваат градоначалниците и советниците и на што се обврзуваат во општините, ние стоиме зад нив за реализација на сите проекти за најдобар Бутел и најдобар град Скопје. Имам една молба до сите вас, да направиме една достоинствена кампања според мотото и духот што го имаме, бидејќи сакаме да направиме подобар живот за граѓаните, рече Груби.

Потпретседателот на ДУИ, Меџити, рече дека гласот не треба да се подели, туку треба да оди на сметка на кандидатите на ДУИ.

– Искрено велам дека во Скопје го имаме Бутел како приоритет, бидејќи тоа е урбана општина 34 пати поголема од Чаир. Мислам дека граѓанинот ги поддржа и ќе ги поддржи оние што не се занимаваат со други, Али Ахмети и ДУИ затоа што се водевме од идеи за добро и факторизирање на Албанците веќе во нашиот Бутел. Мислам дека овие четири години ќе работиме со проектот „Го сакаме Бутел“ за нашата иднина, и зошто да не по четири години да го имаме нашиот кандидат кој ќе го води Бутел подобро. Не треба да го делиме гласот ниту во табори, туку гласот треба да иде на сметка на ДУИ, бидејќи партијата е таа што ги факторизира Албанците, Меџити.

Ахмети пред присутните истакна дека тој и неговата партија направиле многу чекори, бидејќи да се предложи живот е и храброст.

– Можеме да имаме разлики, но ако немавме разлики, ќе бевме исти, но да зборуваме за слабостите на ДУИ, ви велам дека 20 години, се разбира, ако гледате со очила, можете да најдете грешки, бидејќи оние што работат прават грешки, оние што остануваат на едно место дури и црви и смрдат. Поминав 20 години од мојот легален живот на овие простори и 20 години во илегалност, обраќајќи им се на луѓе со браќа и сестри, а не во разбојници, бидејќи тие не се. Мораме заедно да се бориме против злото, со она што тие сакаат да го измерат со ДУИ, секој Албанец е горд на постигнувања тука. Секогаш сме се занимавале со многу смели проекти и ситуации, изборите што доаѓаат кај нас ќе влеземе со премиер, има настани во историјата на народите низ вековите кои траеле само три дена. Преземавме чекори и ги турнавме барикадите, го правиме чекорот километар, а не метар. Зелената агенда значи живот, дали беше потребна храброст, се разбира, да се продолжи животот и да се разубави родното место и соседството на градот, истакна Ахмети.

Демократската унија за интеграција учествува на овие локални избори со 19 кандидати за градоначалници и 35 листи за советници. За време на деновите на кампањата, сите градови, општини и населени места ќе бидат посетени за да ги запознаат кандидатите за градоначалник и општински советници.

ДУИ кампањата ќе ја продолжи утре во општина Арачиново, каде ќе ја претстави платформата за оваа општина, кандидатот за градоначалник и листата на советници.