Африка – следна дестинација за изградба на фабрика за вакцини на Бионтек

18

Германската компанија Бионтек, која разви вакцина против коронавирус со американскиот фармацевтски гигант Фајзер, денеска соопшти дека следната година планира да почне со изградба на фабрика за вакцини во Африка.

Не е познато каде ќе се наоѓа објектот, но Бионтек соопшти дека работи со властите во Руанда и Сенегал и планира да почне со изградба „во средината на 2022 година“.

Првично, фабриката ќе има капацитет да произведува околу 50 милиони дози вакцини годишно, соопшти германската компанија.