Артета се одлучи за Нето

295
epa10497710 Arsenal manager Mikel Arteta reacts during the English Premier League soccer match between Arsenal London and Everton FC in London, Britain, 01 March 2023. EPA-EFE/Andy Rain

Португалскиот интернационалец од редовите на англискиот премиерлигаш Вулверхемптон, Педро Нето, е најновата желба на менаџерот на Арсенал, Микел Артета. Шпанскиот стручњак е убеден дека 23-годишниот Нето може да биде идеална опција кога е во прашање офанзивната линија на „топчиите“ и затоа ќе побара од клупските челници веднаш на почетокот од зимскиот преоден рок да испратат официјална понуда не помала од 20 мил. евра.