Артета лобира за Зубименди

56
epa10497710 Arsenal manager Mikel Arteta reacts during the English Premier League soccer match between Arsenal London and Everton FC in London, Britain, 01 March 2023. EPA-EFE/Andy Rain

Менаџерот на актуелниот лидер во англиската Премиер лига, тимот на Арсенал, Микел Артета, сака во новата сезона на располагање да ги има и услугите на најдобриот фудбалер во дресот на шпанскиот прволигаш Реал од Сосиедад, Мартин Зубименди. Големата желба на Артета ќе стане реалност ова лето само доколку официјалната понуда за неговото обештетување не биде помала од 60 мил. евра.