Американската војска спроведувала тајна кампања против кинеската вакцина за време на пандемијата на Ковид

85

Американската војска започна тајна програма среде пандемијата на Ковид за да ја дискредитира кинеската вакцина Синовак.

Тоа беше направено како одговор на напорите на Пекинг да го обвини Вашингтон за пандемијата, за која здравствените експерти велат дека ги ставила во опасност невините животи, објави Ројтерс.

Во екот на пандемијата, американската војска започна тајна кампања за да се спротивстави на она што го сметаше за растечкото влијание на Кина на Филипините, нација која е особено погодена од смртоносниот вирус.
Ништо не се знаеше за тајната операција, а нејзината цел беше да се фрли сомнеж за безбедноста и ефикасноста на вакцините и другите лекови кои спасуваат животи што ги снабдува Кина, покажа истрагата на Ројтерс.

Војската започна анти-ваксер кампања преку лажни интернет сметки на луѓе кои се претставуваат како Филипинци. Квалитетот на маските за лице, комплетите за тестирање и првата вакцина достапна на Филипините, кинескиот Синовац, беа критикувани на социјалните мрежи.

Ројтерс идентификуваше најмалку 300 сметки на социјалната мрежа X кои се совпаѓаат со описите споделени од поранешни американски воени претставници запознаени со операцијата на Филипините. Речиси сите беа создадени во летото 2020 година и го имаа хаштагот #Chinaangvirus, што на тагалог значи „Кина е вирус“.

„Ковид дојде од Кина, а вакцината дојде и од Кина, не верувајте во Кина“, беше типичен твит од јули 2020 година. Текстот е придружен со фотографија од шприц до кинеското знаме и графикон кој го покажува зголемувањето на бројот на заразени.

Американската војска започна анти-ваксер кампања во пролетта 2020 година и ја прошири надвор од Југоисточна Азија пред да ја прекине во средината на 2021 година, откри Ројтерс.

Тие ја прилагодија кампањата на локалната публика низ Централна Азија и Блискиот Исток, а Пентагон користеше комбинација од лажни сметки на социјалните мрежи на повеќе платформи за да шират страв за кинеските вакцини во време кога вирусот убиваше десетици илјади луѓе секој ден.

Тајната воена програма започна во времето на поранешниот претседател Доналд Трамп и продолжи кога Џо Бајден ја презеде Белата куќа, дури и откако официјални лица ја предупредија новата администрација дека Пентагон учествува во ширењето на дезинформации за Ковид, откри Ројтерс.

Во пролетта 2021 година, администрацијата на Бајден издаде извршна наредба со која се забрануваат антиваксерите насочени кон други производители на вакцини, а Пентагон започна внатрешна истрага.

Портпаролите на Трамп и Бајден не одговорија на барањата за коментар за тајната програма, додека висок претставник на Министерството за одбрана призна дека американската војска била вклучена во тајна пропаганда за саботажа на кинеската вакцина во земјите во развој, но одби да даде детали.

Кога експертите за јавно здравје беа информирани од Ројтерс за тајната кампања на Пентагон, тие ја осудија, додавајќи дека цивилите се изложени на ризик за потенцијална геополитичка добивка.

„Мислам дека нема никаква одбрана против тоа“, рече Даниел Ласај, специјалист за заразни болести од Медицинскиот факултет Дармут.

„Згрозен сум и разочаран кога слушнав дека американската влада го направила тоа“, додаде Лејси, која е поранешен армиски лекар кој помогна за време на нападот на антракс во 2001 година.