Албанија ги собрала доказите за бегството на Груевски

10
epa06344011 Former Macedonian prime minister and leader of opposition VMRO DPMNE, Nikola Gruevski leaves the office of the Special Public Prosecution in Skopje, The Former Yugoslav Republic of Macedonia, 22 November 2017. Gruevski was called for interrogation in the special public prosecution. The former prime minister is indicted in five cases on different, including abuse of office and joint criminal enterprises. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

По доказите што Црна Гора ги испрати на барање на македонското обвинителството за организиран криминал за бегството на Никола Груевски, деновите и надлежните служби во Република Албанија ги собрале доказите кои може да помогнат во истрагата околу бегството на екс-премиерот и го известиле обвинителствотот .

Веста дека Албанија ги собрала бараните докази за Вечер ја потврдија и од обвинителството. Велат дека се анализираат сите досега собрани докази и во најскоро време се очекува да бидат презентирани соодветни сознанија.

Од Албанија пред повеќе од еден месец беа побарани видео материјали и други докази .

Од досегашната истрага е утврдено само дека Груевски територијата на Република Македонија ја нема напуштено на кој било граничен премин односно дека излегол на див премин.

Поранешниот премиер пред околу два месеци наместо во затворот во Шуто Оризари, каде требаше да се јави на извршување на двегодишната затворска казна во случајот „Тенк“, избега во Будимпешта, Унгарија, каде побара и доби политички азил,а тоа го објави на својата фејсбук страна.