Актери кои им сместиле отказ на своите колеги

107

Како секоја обична работа, актерите не секогаш се согласуваат со своите колеги. Понекогаш јавно ги прозиваат своите колеги по завршувањето на снимањето, но не можат секогаш да издржат толку долго. Еве 10 ситуации кога актерите се обиделе да ги отпуштат своите колеги.

Чарли Шин и Селма Блер

Во 2013 година, главниот актер и извршен продуцент на серијата „Бес под контрола“ Чарли Шин, наводно се заканувал дека ќе го напушти шоуто доколку продуцентите не ја отпуштат Селма Блер, која наводно ја доведува во прашање неговата работна етика. Помалку од 24 часа подоцна, тој, наводно, самиот ја отпуштил во порака со вулгарности.

Рајан Гослинг и Рејчел МекАдамс

На снимањето на The Notebook, Рајан Гослинг и Рејчел МекАдамс често се расправаа. Режисерот Ник Касаветес изјави за VH1: „Можеби не треба да ја раскажувам оваа приказна, но тие навистина не се согласуваа ниту еден ден за време на снимањето. Навистина не.

Рајан дојде до мене, и имаше уште 150 луѓе таму, и ми рече: „Ник, дојди овде“, а потоа ми кажа: „Можете ли да ја отпуштите и да најдете друга актерка да чита пред камера со мене?“ Реков: ‘Што?’, а тој вели: „Не можам. Не можам да работам со неа“.

„Влеговме во собата со продуцентот, и тие почнаа да врескаат и да се дереат. Ајде да го направиме тоа.’ И после тоа се стана подобро. Мислам дека Рајан ја почитуваше што се залагаше за нејзиниот лик, а Рејчел беше среќна што го кажа своето мислење. Остатокот од снимањето не беше лесно, но беше помирно“, додаде Касаветес.

Сепак, актерите на крајот ги надминаа разликите – се заљубија еден во друг и беа во врска две години.

Ричард Гир и Силвестер Сталоне

Ричард Гир првично го играше Чико во „Господарите на Флетбуш“, но имаше неколку несогласувања со главниот актер Силвестер Сталоне. Еден ден, Ричард малку се занесуваше за време на импровизирана тепачка сцена.

Подоцна истиот ден, додека двајцата актери ручаа во задниот дел од автомобилот, Ричард (не)намрно ги исфлека панталоните на Сталоне со пилешка маст и сенф. Тоа беше (буквално) последната капка. Директорот мораше да направи избор и го отпушти Гир, а на негово место беше ангажиран Пери Кинг.

Џон Стамос и близнаците Олсен

На прес-турнејата на Здружението на телевизиски критичари во 2015 година, Џон Стамос призна дека гласините дека сакал да им смести отказ на Мери-Кејт и Ешли Олсен од Фул Хаус беа вистинити, а тоа привремено му успеало. Џон додаде дека многу ми пречело што тие премногу плачеле.

Мајкл Китон и Мишел Фајфер

Откако повредата што ја доби за време на јавањето ја принуди Мери Шон Јанг да се откаже од улогата на Вики Вејл во Бетмен (1989), продуцентот Џон Питерс реши да ја замени со Мишел Фајфер. Сепак, главниот актер Мајкл Китон, наводно, се спротивставил на изборот на актерката бидејќи Мишел била негова поранешна девојка.

Алек Болдвин и Шија Лабеф

Алек Болдвин и Шија Лабеф требаше да глумат заедно во Бродвејската претстава „Сираци“ во 2013 година, но меѓу нив од самиот почеток имаше непријателство. Шиа секогаш ги знаел сите негови стихови пред да започнат пробите, но Алек никогаш не ги учел  неговите стихови однапред и поради тоа се степале.

Еден ден, откако Алекс почувствувал дека Шиа „го нападнал пред сите“, тој побарал пауза и свикал состанок со режисерот и менаџерот. Им кажал дека треба да изберат: него или Шија. Тој доброволно се согласи да даде отказ, но наместо тоа, тие решија да го отпуштат Шија.